Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Drewniane kościoły z Małopolski na liście UNESCO

drewniane kościoły małpolskiSzlak Architektury Drewnianej ustanowiony na początku XXI wieku prowadzi turystów przez wybrane najstarsze zabytki wsi w Małopolsce, na Śląsku i Podkarpaciu oraz w województwie świętokrzyskim. Niektóre obiekty zostały określone przez UNESCO jako szczególnie ważne dla światowego dziedzictwa. Wśród nich znajdują się gotyckie kościoły z drewna na południu Małopolski. Zapraszamy Państwa na zwiedzanie drewnianych kościołów południowej Małopolski!

Choć na Szlaku Architektury Dawnej znajduje się kilkadziesiąt drewniany obiektów sakralnych, to jednak tylko 6 z nich zostało w 2003 roku wpisanych przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa. Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej, Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem, Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Haczowie, Kościół św. Leonarda w Lipnicy i Kościół św. Jakuba i św. Filipa w Sękowej wyróżniają się na tle innych budynków o charakterze religijnym tym, że ich układ został niemalże niezmieniony od momentu wybudowania.

Niespotykana architektura sakralna

Atrakcje drewnianych kościołów południowej Małopolski to przede wszystkich ich różnorodność architektoniczna, bowiem świątynie zbudowano w stylach gotyckim, renesansowym i barokowym. Są to najstarsze, zaraz po norweskich świątyniach klepkowych (stavkirke), drewniane kościoły w Europie. Powstanie najstarszego z omawianej grupy – Kościoła Najświętszej Marii Panny w Haczowie datuje się na rok 1388. Wszystkie obiekty powstały na podstawie zrębowo-wieńcowej, której nie znali ówcześni architekci zachodnioeuropejscy.
Wycieczki po drewnianych kościołach południowej Małopolski wiodą przez dwa województwa – małopolski i podkarpackie. Świątynie są nie tylko wspaniałym odbiciem kunsztu średniowiecznego budownictwa, ale także oddziaływaniu Kościoła rzymskokatolickiego. O sile wiary katolickiej w Małopolsce świadczą nienaruszone od wieków średnich obiekty sakralne, pomimo tego, że w regionie pojawiały się różne wierzenia i wyznawcy, a bliskość granicy Wschodu z Zachodem jedynie potęgowała zagrożenie dla wiary katolickiej i miejsc ważnych dla katolików.

Zabytkowe konstrukcje i niezwykle cenne wnętrza

Przewodnicy oprowadzający po drewnianych kościołach południowej Małopolski zwrócą również uwagę turystów na zabytkowe wnętrza poszczególnych obiektów. Według UNESCO w Biniarowej ściany zdobi najcenniejsza i najpiękniejsza barwna polichromia spośród pozostałych pięciu drewnianych kościołów. W Bliznem obejrzymy unikalne malowidła ścienne i otaczające świątynię XIX-wieczne zabudowania plebejskie. W Dębnie znajduje się chorągiew św. Stanisława ze Szczepanowa, z którą podobno wracał król Jan III Sobieski po zwycięskiej bitwie z Turkami pod Wiedniem. Haczowa z kolei urzeka bogactwem form architektonicznych, wykorzystywanych w świątyni od XV do XIX wieku. Kościół w Lipnicy możemy oglądać dzięki determinacji mieszkańców, którzy podczas powodzi w 1997 roku przywiązali go do drzew. Choć nie udało się wówczas uratować krypty, to świątynia wciąż dostępna jest dla turystów. Ostatni obiekt w Sękowej był inspiracją dla wielu słynnych malarzy w XIX i XX wieku, między innymi dla Stanisława Wyspiańskiego i Włodzimierza Tetmajera.