Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

1913–2013: stulecie Hali Stulecia

hala stulecia wrocławKoncerty, targi, miejsce spotkań… Jeśli jest takie miejsce, które mogłoby spełniać funkcje kulturalne i targowe, a jednocześnie służyć jako sceneria spotkań wrocławian, to może to być tylko Hala Stulecia. Wrocławski obiekt, przed którym postawiono wiele zadań, powstał 100 lat temu i cieszy się niezmienną popularnością. Zobacz z nami Halę Stulecia.

Wrocławską Halę Stulecia oddano do użytku w 1913 roku po dwóch latach budowy. Autorem tego modernistycznego budynku o charakterze sportowo-widowiskowym był ówczesny miejski architekt, Max Berg. Hala powstała dla uczczenia setnej rocznicy pokonania Cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego pod Lipskiem, a w jej wnętrzach miała zostać zaprezentowana wystawa poświęcona „Bitwie narodów” rozegranej w 1813 roku.

Jak to się wszystko zaczęło…

Decyzja o powstaniu Hali Stulecia była efektem toczącej się jeszcze w XIX wieku dyskusji dotyczącej potrzeby powstania gmachu o charakterystycznej bryle, który byłby symbolem Wrocławia, a jednocześnie pełnił funkcje wystawienniczą i rekreacyjną. Miasto rozwijało się coraz szybciej, jego gospodarka rosła w siłę, a kontakty były coraz szersze, brakowało jednak reprezentacyjnego miejsca spotkań biznesowych.
Miejsce budowy hali, czyli Park Szczytnicki, wybrano na początku XX stulecia. Przedtem w parku odbywały się wyścigi konne. Sam projekt budził początkowo mieszane uczucia, ale ostatecznie o jego urzeczywistnieniu zadecydowała rada miasta na początku 1911 roku.

Zwiedzanie Hali Stulecia

wrocław hala stuleciaNietypowa bryła gmachu sprawiła, że Hala Stulecia została w 2006 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a to niewątpliwe sprawiało, że gmach odwiedza teraz jeszcze więcej polskich i zagranicznych turystów. A wycieczki po Hali Stulecia mają w czym wybierać. Zwiedzanie Hali Stulecia wymaga wcześniejszej rezerwacji, bo wyposażenie obiektu w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne oraz jego atrakcyjne położenie sprawiają, że kalendarz wydarzeń pęka w szwach. Atrakcje Hali Stulecia przyciągają tak bardzo, że co roku odbywa się w jej wnętrzach wiele imprez masowych (głównie targi, zawody sportowe i koncerty), konferencji i kongresów. Przez cały rok można za to zwiedzać część hali – Centrum Poznawcze, w którego pomieszczeniach oglądać można multimedialną wystawę dotyczącą dziejów Hali Stulecia, Wrocławia i Dolnego Śląska oraz wybranych obiektów z listy UNESCO. Ekspozycja rozlokowana jest w czterech pomieszczeniach: Visitor Center, Pokoju Historycznym, Pokoju Edukacyjno-Poznawaczym i Galerii. Trasa zwiedzania Centrum Poznawczego kończy się efektownym pokazem tzw. videomappingu wyświetlanym pod kopułą.

Fascynujące otoczenie

Przewodnicy po Hali Stulecia często pokazują swoim grupom atrakcyjne otoczenie obiektu. W pobliżu Hali Stulecia znajdują się Park Szczytnicki – jeden z najstarszych parków miejskich w Europie, najstarsze zoo w Polsce i modernistyczny budynek WuWa, a w jej kompleksie – Pergola otaczająca multimedialną Fontannę.