Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Kalwaria Zebrzydowska – ukochana przez Jana Pawła II

kalwaria zebrzydowskaKrakowska Kalwaria Zebrzydowska to zespół architektoniczno-parkowy i park pielgrzymkowy, który w 1999 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od najmłodszych lat do Kalwarii Zebrzydowskiej przychodził Karol Wojtyła, późniejszy papież. Obok Częstochowy Kalwaria Zebrzydowska to najczęstsze miejsce pielgrzymek katolików w Polsce. Zachęcamy do zwiedzania!

Zwiedzanie Kalwarii Zebrzydowskiej warto rozpocząć od poznania dziejów tego religijnego zespołu architektonicznego i parkowego. Historia tego miejsca sięga 1600 roku, a jego istnienie zawdzięczamy ówczesnemu wojewodzie krakowskiemu, Michałowi Zebrzydowskiego. To urzędnik ufundował pierwszą świątynię – kaplicę Ukrzyżowania Pana Jezusa, a następnie sprowadził bernardynów, którzy wkrótce wybudowali tutaj klasztor i kościół. Finansowo wojewoda wsparł także budowę stacji drogi krzyżowej, której za wzór posłużyła droga krzyżowa w Jerozolimie. Całe założenie architektoniczno-parkowe wzorowano zresztą na Świętym Mieście, dbając o odpowiednie odległości pomiędzy kaplicami (oczywiście z zachowaniem odpowiednich proporcji), a nawet wybierając usytuowanie zespołu na wzgórzach.
Architektoniczne atrakcje Kalwarii Zebrzydowskiej powstały w większości w pierwszej połowie XVII stulecia. Wówczas wybudowano 40 obiektów, które wycieczki po Kalwarii Zebrzydowskiej oglądają do dziś, powstał również jeden z charakterystycznych elementów Kalwarii – Święte Schody (tzw. Gradusy), czyli 28 stopni, z których każdy skrywa relikwie z Ziemi Świętej.

XVII-wieczne serce kultu maryjnego

Kalwaria Zebrzydowska jest sercem kultu maryjnego w Polsce, choć warto tutaj wybrać się również w Wielkim Tygodniu – Misterium Męki Pańskiej z pewnością na długo pozostanie w pamięci. Centralną świątynią całego zespołu oo. bernardynów jest Bazylika Matki Bożej Anielskiej z obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, który znalazł się w przyklasztornej bazylice w 1641 roku. Historia obrazu jest dość niezwykła – jej właściciel dostrzegł na płótnie świeże krwawe łzy i pragnął oddać go pod opiekę bernardynów, ale władze kościelne nakazały umieścić obraz w klasztornym skarbcu. Stało się jednak inaczej – w wyniku sprzeciwu zakonników wizerunek Matki Bożej został przedstawiony wiernym, a ci wkrótce obdarzyli go kultem.

Katolicy poruszający się pomiędzy urzekającą przyrodą a barokową architekturą sakralną modlą się na tzw. dróżkach, a w Kalwarii Zebrzydowskiej można otrzymać takie same łaski i odpusty co w Jerozolimie.

Zwiedzanie sanktuarium

Przewodnicy po Kalwarii Zebrzydowskiej mogą po wcześniejszym ustaleniu terminu oprowadzić turystów po sanktuarium w zorganizowanych grupach liczących co najmniej 15 osób, natomiast wstęp do parku krajobrazowo-pielgrzymkowego jest wolny.

Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej

Papież-Polak szczególnie ukochał sobie to miejsce, w którym spędzał wiele czasu już jako dziecko. W trakcie pontyfikatu był tutaj dwukrotnie – w czerwcu 1979 roku i w sierpniu 2002 roku, czyli podczas swojej pierwszej i swojej ostatniej pielgrzymki do ojczyzny. Jest również honorowym obywatelem Kalwarii Zebrzydowskiej.