Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Królewskie Kopalnie Soli na liście UNESCO

kopalnia soli wieliczkaKrólewskie Kopalnie Soli w Bochni i Wieliczce zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Wieliczce poznać można historię żup i dowiedzieć się, w jaki sposób wydobywano sól. W Bochni z można posilić się w najniżej zlokalizowanej restauracji na świecie. Zapraszamy do Kopalń Królewskich!

Z kopalniami soli w Bochni i Wieliczce związana jest legenda o świętej Kindze. Węgierska księżniczka, kiedy wydawana była za mąż za księcia Bolesława Wstydliwego, opuszczając rodzinny kraj, wrzuciła swój pierścień do jednej z węgierskich kopalń. Pierścień znaleziono później w jednej z podkrakowskich żup i zbudowano kopalnię soli.
Szlak Solny obejmuje zwiedzanie Królewskich Kopalni Soli w Wieliczce i Bochni, a także Zamku Żupnego w Wieliczce.

Bochnia

Wycieczki po Królewskich Kopalniach Soli w Wieliczce i Bochni warto rozpocząć w działający do dziś uzdrowisku – Podziemnym Ośrodku Leczniczym Uzdrowiska Kopani Soli Bochnia. Ukojenie znajdą tutaj osoby cierpiące na choroby układu oddechowego oraz astmę i różne rodzaje alergii. Od 1282 roku nieprzerwanie wydobywana jest w Bochni sól.

Atrakcje Królewskich Kopalni Soli w Wieliczce i Bochni to jednak przede wszystkim nowoczesna ekspozycja prezentująca ich historię i sposób wydobycia soli. W Bochni multimedialne prezentacje pochłania widza-turystę bez reszty. Nowoczesne technologie pokazują zmieniającą się technikę wydobycia i obyczaje górników, a także problemy, jakie napotykali w trakcie pracy.
Co ciekawe, w kopalni można spędzić noc. Oferta noclegowa obejmuje zakwaterowanie 250 metrów pod ziemią, a do miejsca odpoczynku należy dopłynąć korytarzem wypełnionym solanką lub dojechać górniczą kolejką. Najmłodsi turyści mają do dyspozycji podziemne boisko i plac zabaw, a głodni – najniżej położoną restaurację na świecie.

Wieliczka – kopalnia i zamek

Po raz pierwszy sól wydobyto tutaj 5,5 tys. lat temu, ale sama kopalnia powstała w XIII wieku. Najstarszy zachowany szyb przewodnicy po Królewskich Kopalniach Soli w Wieliczce i Bochni pokażą na dziedzińcu Zamku Żupnego. Początkowo dochód ze sprzedaży soli utrzymywał miasto królewskie Kraków – dzięki handlowaniu solą rozbudowywano Wawel i krakowskie obiekty sakralne, opłacono też wykładowców

Akademii Krakowskiej.

Kopalnia w Wieliczce jest najstarszą kopalnią na świecie, która działa do dziś nieustannie od momentu powstania. W podziemnych grotach znajduje się także uzdrowisko. Prawie 30 szybów na 9 poziomach (mieszczących się na głębokości od 57 do 327 metrów) i około 300 km korytarzy czyni to miejsce fascynującym. Turyści, poruszając się pomiędzy poszczególnymi poziomami, przejdą 2-kilometrowym szlakiem przez 22 komory. Po drodze zobaczyć można kaplicę św. Antoniego i Sanktuarium św. Kingi, podziemne jeziora i centrum sportowo-widowiskowo-gastronomiczne. Na końcu trasy na przyjezdnych czeka ekspozycja Muzeum Żup Krakowskich. Drugi oddział muzeum mieści się w Zamku Żupnym w Wieliczce, a w zbiorach ma solniczki, stałą ekspozycję archeologiczną i tematyczne wystawy czasowe.