Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Polskie Kościoły Pokoju na Liście UNESCO

kościoły pokojuDwa przepiękne kościoły ewangelickie z Dolnego Śląska wpisane zostały na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Obie świątynie wyróżniają charakterystyczne elewacje i okazałe wnętrza. Kościoły Pokoju oddane w miniaturze można zobaczyć w Kowarach w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Zwiedź z nami Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy!

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy w 2001 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obie świątynie są największymi na naszym kontynencie obiektami sakralnymi zbudowanymi z drewna. Kościoły Pokoju wzniesiono w drugiej połowie XVII stulecia w Jaworze, Świdnicy i Głogowie, jednak ostatni obiekt nie przetrwał do naszych czasów – spłonął w połowie XVIII wieku, a pożar, który szybko strawił drewnianą konstrukcję, wywołało uderzenie pioruna.

Przewodnicy po Kościołach Pokoju w Jaworze i Świdnicy opowiedzą, dlaczego zabytki mają tak nietypową konstrukcję. Drewno użyte do budowy i bryła budynku, której kształt odbiega daleko od wielu znanych nam budynków religijnych, to wymogi, jakie postawiono przed śląskimi luteranami. Ferdynand III – katolicki cesarz z dynastii Habsburgów zgodził się na wybudowanie protestanckiej świątyni pod warunkiem, że budynek będzie wykonany z nietrwałego materiału i kształtem nie będzie przypominał kościoła. Wymusił na ewangelikach także usytuowanie ich niedaleko poza murami miejskimi, a także brak dzwonów i przykościelnych szkół. Budowa Kościołów Pokoju nie mogła także trwać dłużej niż rok i być w całości sfinansowana z pieniędzy wiernych.

Zwiedzanie Kościołów Pokoju w Jaworze i Świdnicy

Wycieczki po Kościołach Pokoju w Jaworze i Świdnicy rozpoczynamy w mniejszej świątyni jaworskiej. Świątynię wzniesiono z drewna, gliny i słomy, tworząc budynek o konstrukcji ryglowej. Barokowe wnętrze świdnickiego kościoła zachwyca zdobieniem kilkukondygnacyjnych chórów (tzw. empor) – na ich parapetach wymalowano sceny z Nowego i Starego Testamentu, a także pejzaże i heraldykę. Całą konstrukcję zdobią wymyślne polichromie z motywami florystycznymi.

W sezonie turystycznym, czyli od maja do września, we wnętrzach zabytku odbywają się Jaworskie Koncerty Pokoju. W zabytkowej i przepięknie ozdobionej scenerii jaworskiego Kościoła Pokoju publiczność mogła wysłuchać już prawie 100 koncertów w wykonaniu nie tylko polskich, ale także między innymi czeskich i niemieckich artystów. W Jaworze koncertowali na przykład Chór Poznańskie Słowiki po dyrekcja profesora Stefana Suligrosza, Orkiestra Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, a także polskie chóry i orkiestry uczelniane i filharmoniczne.

Kościół Pokoju w Świdnicy

Atrakcje Kościołów Pokoju w Jaworze i Świdnicy to nie tylko kunszt artystyczny w wykonaniu elewacji i wnętrz, ale także przestronność świątyni. Kościół świdnicki mieści aż 7,5 tys, osób, przy czym dla wiernych przewidziano 3 tys. miejsc siedzących. Powierzchnia świątyni wynosi nieco ponad 1000 m2. Szachulcowy budynek wzniesiony na planie krzyża greckiego wyróżnia się barokowym wnętrzem i czterema kondygnacjami chórów pokrytych cytatami i alegoriami z Pisma Świętego, a ich balustrady zdobią liczne rzeźby i obrazy. Barokowe organy i barokowa ambona, podobnie jak całe wnętrze kościoła, zachwycają turystów barokowym artyzmem.