Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Zamek w Malborku – jedna z największych twierdz średniowiecznej Europy

zamek krzyżacki MalborkGotycka budowla Krzyżaków nawet dzisiaj wzbudza respekt swoimi surowymi kształtami i grubymi murami z cegieł. Zwiedzanie Zamku krzyżackiego w Malborku umożliwiono w 1961 roku, kiedy w jego komnatach powstało muzeum. W 1997 roku UNESCO potwierdziło unikalność zabytku, wpisując go na Listę Światowego Dziedzictwa. Zapraszamy do malborskiego zamku!

W Malborku zobaczyć można jedną z najwspanialszym twierdz średniowiecznej Europy. Choć ten budynek rezydencjonalno-obronny zamieszkali Krzyżacy już w XIII wieku, to przez kolejne dwa stulecia był on rozbudowywany i przebudowywany. Zamek był najpierw siedzibą Zakonu Krzyżackiego, a później Państwa Krzyżackiego.

Po bitwie pod Grunwaldem wojska króla Władysława Jagiełły obległy zamek i chciały go zburzyć, uszkadzając jeden z filarów. Armata jednak chybiła, a kula utkwiła w zamkowym murze i tkwi tam do dziś. Pół wieku później malborska twierdza trafiła w ręce polskich królów i była jedną z ich rezydencji aż do I rozbioru Polski. Prusacy po zajęciu zamku urządzili w nim swoje koszary i przebudowali wiele jego wnętrz. Twierdzę potem dwukrotnie odnawiano – na przestrzeni XIX i pierwszej połowy XX wieku, a potem po II wojnie światowej. Co ciekawe, zamek służył nazistom jako monumentalne tło uroczystości państwowych, nawiązujące do tradycji i świetności narodu.

Atrakcje Zamku krzyżackiego w Malborku

Wycieczki po Zamku krzyżackim w Malborku oglądają dzisiaj rozległy, zajmujący 20 ha zespół zamkowy, który obejmuje Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski, czyli Przedzamcze. Poza podziwianiem średniowiecznych murów, warto zapoznać się ze zbiorami Muzeum Zamkowego.
W placówce ekspozycję podzielono pomiędzy kilkadziesiąt komnat i wystaw tematycznych – zarówno miłośnicy sztuki, jak i historii czy militariów znajdą tutaj kolekcję dla siebie najciekawszą. W zbiorach znajduje się duża liczba eksponatów, których dzieje sięgają wieków średnich. Są to głównie zbroje, hełmy i broń, ale także gotyckie rzeźby. We wnętrzach zamku muzealnicy prezentują ponadto tutejsze wykopaliska archeologiczne (związane nie tylko z historią Malborka i Krzyżaków, ale także całej Warmii), numizmatykę, witraże, tkaniny, dzieła malarstwa, pomniki nagrobne, ceramikę, meble, tkaniny, bursztyn i ryciny. W Dziale Albumów Odbudowy Zamku prześledzić można wciąż niezakończone prace rekonstrukcyjne na Zamku, które rozpoczęto w 1945 roku. Najmłodsza ekspozycja, Zabytki Techniki, przybliży turystom zabytki myśli technicznej i zrekonstruowane urządzenia.

Przewodnicy do Zamku krzyżackim w Malborku mogą w rocznicę oblężenia Malborka przez wojska Jagiełły zaprosić grupę do oglądania inscenizacji tamtych walki, a od maja do września na jedną z prezentacji typu „światło i dźwięk”.