Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

ŁAŃCUT

zamek łańcutObecny Zamek wzniesiony został na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629 – 1642. Była to wówczas nowoczesna rezydencja typu „palazzo in fortezza”, składająca się z budynku mieszkalnego z wieżami w narożach otoczonego fortyfikacjami bastionowymi. Przy jej budowie zatrudnieni byli m.in. Maciej Trapola, Krzysztof Mieroszewski, Tylman z Gameren i Giovanni Battista Falconi. W 2 poł. XVIII w. ówczesna właścicielka Łańcuta Izabella z Czartoryskich Lubomirska przekształciła fortecę w zespół pałacowo – parkowy. W Łańcucie pracowało wówczas wielu wybitnych artystów m.in. Szymon Bogumił Zug, Jan Christian Kamsetzer, Christian Piotr Aigner, Fryderyk Bauman i Vincenzo Brenna. Pod koniec XVIII w. Łańcut należał do najwspanialszych rezydencji w Polsce. Kwitło tutaj życie muzyczne i teatralne, bywało wielu znakomitych gości. W latach 1889 – 1911 przeprowadzono w Zamku generalny remont połączony z przebudową. Pracami kierowali : Armand Beauque francuski architekt i Albert Pio włoski rysownik. Po tej gruntownej przebudowie i modernizacji, łańcucki zespół pałacowo – parkowy stał się jedną z najbardziej luksusowych rezydencji w Europie kontynentalnej. Bywało tu wielu przedstawicieli znakomitych rodów arystokratycznych oraz znanych dyplomatów

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.
Podczas zwiedzania zamku przewodnicy pokażą Wam zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce. Są to Wielka Sień, Sala pod Stropem oraz Sala pod Zodiakiem, a także Apartament Brennowski, Pokój Pompejański oraz Apartament Chiński. Na trasie znajdziecie również Apartament Turecki, Salę Kolumnową, sypialnię księżnej Marszałkowej i Salon Bouchera oraz Salon Rokokowy i Galeria Rzeźb. Najbardziej reprezentacyjne komnaty to klasycystyczna Sala Balowa i Wielka Jadalnia. Na przełomie XIX/XX w. zaaranżowano wiele interesujących wnętrz, z których większość przetrwała do obecnych czasów w prawie niezmienionej formie. Do najciekawszych należą m.in.: Biblioteka, Salon Narożny, Jadalnia nad Bramą oraz liczne pokoje kąpielowe.

We wnętrzach znajdują się liczne dzieła sztuki. Dzisiaj możemy w Łańcucie zobaczyć bogate i różnorodne kolekcje malarstwa i grafiki, mebli, instrumentów muzycznych, sreber, porcelany, szkła, laki, tkanin i wspaniały księgozbiór.
Atrakcją dla wszystkich zwiedzających są dwa imponujące budynki stajni i wozowni. Przewodnicy pokażą Wam tutaj historyczną kolekcję pojazdów konnych, która liczy dzisiaj blisko 80 pojazdów. . Pojazdy te, to luksusowe, o różnorodnych typach i zróżnicowanym przeznaczeniu, pochodzące z najbardziej renomowanych firm wiedeńskich, londyńskich i paryskich. Wozownia łańcucka ma olbrzymią z przeszklonym dachem Halę Zaprzęgową, którą ozdabia kolekcja trofeów egzotycznych.

Warty zobaczenia jest zbiór sztuki cerkiewnej w Łańcucie. Systematycznie zwożono do niej wyposażenia wielu pozbawionych opieki cerkwi. Dział Sztuki Cerkiewnej Muzeum Zamku w Łańcucie to ponad 1000 ikon, rzemiosło artystyczne oraz liczący 300 woluminów zbiór starych druków cyrylickich. Obecnie jest to największa kolekcja ukraińskiej sztuki sakralnej w Polsce.

Bez wątpienia miejscem wartym odwiedzenia jest Storczykarnia. W szklarni wystawowej prezentujemy wiele rodzajów i gatunków storczyków. Zgromadzono tu zarówno współczesne krzyżówki wyhodowane przez człowieka, storczyki botaniczne właściwe dla środowiska naturalnego, ukształtowane bez ingerencji człowieka a także historyczne gatunki i odmiany storczyków pochodzących z przedwojennej kolekcji Potockich.
Historia Miasta i Regionu w tym 10 Pułk Strzelców Konnych

Dział Historii Miasta i Regionu utworzony został w 1979 r. Jego powstanie związane z przejęciem budynku synagogi wraz ze zgromadzonymi w niej zbiorami etnograficznymi, zapoczątkowało proces tworzenia nowych ekspozycji, działających początkowo pod nazwą Działu Regionalnego. Zbiory pochodzące z obszaru dawnego powiatu łańcuckiego, wzbogacono z czasem kolejnymi partiami eksponatów, tworząc ostatecznie 3 ekspozycje stałe – mieszczańską, pułkową i etnograficzną.

Ciekawym elementem wycieczki po zamku Łańcuckim jest ekspozycja 10 Pułku Strzelców Konnych. Zbiór pamiątek, który pozwolił stworzyć kolekcję, stanowiącą zarówno przegląd i pełną panoramę dziejów łańcuckiej jednostki. W muzealnej kolekcji znajdują się zarówno przedmioty pochodzące z czasów II wojny światowej, jak i z okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to miastem garnizonowym niezmotoryzowanej jeszcze formacji był Łańcut. Kolekcję tworzą dokumenty, fotografie, mundury, medale i odznaczenia.
Warta zwiedzenia jest Biblioteka Zamkowa, która jest przykładem zachowanej niemal w całości, rodowej biblioteki magnackiej. Wnętrze biblioteki urządzone jest angielskimi meblami, a zbiory liczą ponad 22 tysiące woluminów. Składają się z siedmiu działów: druków i czasopism z XIX i początku XX wieku, starodruków, kartografii, grafiki, rękopisów nowożytnych oraz muzykaliów.

Ukoronowaniem wycieczki po Zamku w Łańcucie będzie spacer po zabytkowym parku w Łańcucie. W pracach nad kształtem parku uczestniczyli wybitni specjaliści, bardzo często z zagranicy. W 1965 roku w zabytkowej oranżerii utworzono ogród zimowy ze stałą ekspozycją roślin i zwierząt.
Warto poczuć klimat łańcuckiego zamku, który jakby był z Francji Ludwika XIV czy XV, a niewiele jest tak pięknie zachowanych i zadbanych obiektów historycznych w kraju.