Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

zamek lublinPoczątki zamku związane są z powstaniem w XII wieku kasztelanii lubelskiej. Zamek był siedzibą króla i kasztelana.. Zamek w Lublinie to jeden z najważniejszych w Polsce zabytków o charakterze mieszkalno – obronnym.

Pod koniec XIII w. na szczycie wzgórza wybudowano donżon o charakterze mieszkalno – obronnym. Z czasem, już za panowania Kazimierza Wielkiego, obok donżonu powstał gotycki pałac mieszkalny, baszta żydowska oraz kościół zamkowy pw. Trójcy Świętej – pełniący funkcję prywatnej, królewskiej kaplicy. W drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku służył jako więzienie. Druga wojna światowa i okupacja (1939-1944) to okres funkcjonowania więzienia hitlerowskiego, przez które przeszło 40.000 osób, głównie członków ruchu oporu. Duża część więzionych zginęła w egzekucjach i obozach śmierci. 22 lipca 1944 r., przed opuszczeniem Lublina, hitlerowcy dokonali masowego mordu 300 więźniów zamku.

Po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej, w sierpniu 1944 roku, zorganizowano na zamku polityczne więzienie karno-śledcze, podległe władzom sowieckim, a następnie Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego. W latach 1944-1954 więziono tu około 35.000 Polaków, przeciwstawiających się komunistycznemu zniewoleniu. W chwili obecnej zamek jest siedzibą Muzeum Lubelskiego.

Po zamku-muzeum oprowadzą Was przewodnicy, którzy przybliżą turystom historie tego miejsca. Zaprowadza Was do najcenniejszego zabytku Lublina, zamkowej kaplicy Świętej Trójcy. Wnętrze kaplicy wypełnia bizantyjska polichromia z XV wieku i wykonana przez malarzy ruskich. Zobaczycie także takie atrakcje jak: uzbrojenie polskie i obce XIV-XX, polskie malarstwo historyczne i batalistyczne, wystawę sztuki zdobniczej, galeria malarstwa i zbiór monet i medali. Warta odwiedzenia jest również wystawa sztuka ludowej regionu lubelskiego.

Przewodnicy pokażą Wam Wieżę zamkową. Cenny zabytek sztuki romańskiej i jedną z najstarszych budowli na Lubelszczyznie. Powstała w XIII wieku jako budowla obronno-mieszkalna i część grodu kasztelańskiego.

Zamek w Lublinie jest bez wątpienia atrakcją wartą zwiedzenia podczas wycieczek turystycznymi szlakami po Lublinie i jego okolicach