Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

NIDZICA

Zamek nidzicaUsytuowany przy krawędzi wysoko wyniesionego nad bagnistą doliną Nidy wzgórza, zamek w Nidzicy należał do najsilniejszych zakonnych, krzyżackich fortyfikacji. Krzyżacy zbudowali go w latach 1370-1407. Później zamek stracił znaczenie militarne i zaczął popadać w ruinę. Wiele zniszczeń dokonali francuscy żołnierze, którzy stacjonowali na zamku w latach 1806-1812.

Bardzo dobrze utrzymana, zadbana krzyżacka warownia służy obecnie jako centrum kultury i turystyki Nidzicy. Mieści się tu Muzeum Ziemi Nidzickiej oraz Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej. Cały kompleks otoczony jest gęstym XIX-wiecznym parkiem.

Po zamkowym muzeum, sali rycerskiej i widokowej oraz krużgankach oprowadzi Was przewodnik w krzyżackich barwach z mieczem. Pokaże umiejscowiona na najniższej kondygnacji w czterech salach przyziemia ekspozycję historyczną „Z dziejów Ziemi Nidzickiej”. W dwóch salach są eksponaty, ukazujące najstarszą historię Prusów, zamku i miasta, a także zdjęcia Nidzicy – Neidenburga sprzed I i II wojny światowej, piękne kafle mazurskie oraz wydawnictwa religijne pisane gotykiem, adresowane do Mazurów.
Zaprowadzi was do zbrojowni, gdzie zobaczycie kopie uzbrojenia piechoty chłopskiej i rycerstwa z okresu bitwy pod Grunwaldem, a także eksponaty etnograficzne: wyposażenie mazurskich chałup, sprzęty użytku domowego. W zamku znajduje się także galeria Hieronima Skurpskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów Warmii i Mazur, a w „Sali Rycerskiej” – dawna kancelaria wójta, kaplica i refektarz. Znajdziecie tu piękne XV wieczne polichromie oraz gotyckie sklepienie. Zwiedzanie zamku zakończycie wizytą na sali widokowej. To dawny krzyżacki spichlerz z pięknym starym obelkowaniem drewnianym i gankami wartowniczymi oraz z panoramą na miasto, zamek i okolicę.

Dodatkową atrakcją wycieczki do Nidzicy są organizowane w gotyckiej scenerii sal zamkowych koncerty, wernisaże i wystawy