Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

PIESKOWA SKAŁA

zamek pieskowa skałaZamek Pieskowa Skała był ważnym ogniwem w łańcuchu fortyfikacyjnym broniącym drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. Dziś należy do czołówki nielicznej grupy zabytków polskiego Odrodzenia i jest dużą atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd. Pierwsza wzmianka o zamku w Pieskowej Skale pochodzi dopiero z 1315 r.

Od 1949 r. prowadzono w zamku prace badawcze i konserwatorskie. Głównym celem tych prac, zakończonych ostatecznie w 1970 r., było przywrócenie budowli zamkowej autentycznych cech architektury renesansowej. Odkryto wówczas krużganki arkadowe, maszkarony i kartusze herbowe na dziedzińcu, obramienia okienne, drzwiowe i loggię widokową.

Zwiedzanie zamku najlepiej odbyć pod kierunkiem przewodnika, co pozwoli poznać Wam historię tego miejsca w sposób najbardziej efektywny. Pokaże Wam znajdujące się powyżej bramy i pod wieżyczkami strażniczymi na narożach bastionów kartusze z herbami Zebrzydowskich.
Zaprowadzi Was do jednego z bastionów, z którego tarasu roztacza się malownicza panorama Doliny Prądnika i widok na zamek.

Zwiedzicie obszerny dziedziniec zewnętrzny z okrągłą gotycką basztą, zbudowaną z wapienia jurajskiego najprawdopodobniej pod koniec XV w., w której na dziesięciu poziomach jest rozmieszczonych 57 otworów strzelniczych, wieżą zegarową i wysuniętą dwukondygnacyjną loggię. Do baszty przylega z prawej strony XVIII-wieczny budynek oficyny, sięgający do bastionu pn.-wsch.
Zachowały się renesansowe obramienia okienne, a w dolnej kondygnacji zachował się piec chlebowy.

W krużgankach, w tzw. trójkątach sferycznych znajduje się 21 maszkaronów (stylizowane głowy ludzkie i zwierzęce), które są refleksem sztuki niderlandzkiej. Na ścianie zach. zamku, na poziomie I piętra widoczne są dwa kartusze z herbami „Starykoń” Szafrańców i „Rawicz.
W gotyckiej arkadzie na poziomie parteru znajduje się wykuta w skale studnia o głębokości 45 m, sięgająca dnem poziomu Prądnika, pochodząca prawdopodobnie z XIV w. Wg legendy ponieśli w niej śmierć powstańcy w 1863 r

Resztki malowideł zachowane na ścianach zewnętrznych pod krużgankami i na maszkaronach świadczą, że w okresie renesansu krużganki i maszkarony były pokryte polichromią.

We wnętrzu zamku, w trakcie wsch., pd. i zach., mieszczą się amfiladowo połączone komnaty, do których z dziedzińca arkadowego prowadzi do głównego wejścia dębowa klatka schodowa. Do narożnych komnat obu pięter od strony wsch. przylega loggia renesansowa, z której roztacza się piękny widok na Dolinę Prądnika i na maczugę Herkulesa.

Ciekawą atrakcja na trasie wycieczki po zamku jest kaplica św. Michała. Przedsionek kaplicy ma doskonałe właściwości akustyczne gdzie szepty wypowiadane w jednym jego końcu można słyszeć w drugim, stąd nazwa „sień podsłuchowa”.

Dodatkowa atrakcją Waszego pobytu w Pieskowej Skale będą atrakcyjne wycieczki z przewodnikiem po okolicy Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie wyznaczono szereg tras pieszych i rowerowych.

.