Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

SZCZECIN

zamek książąt pomorskich w SzczeciniePoczątki szczecińskiego zamku książąt pomorskich sięgają XII wieku. Przypuszczalnie wzniósł go pierwszy władca Pomorza Zachodniego Warcisław. Prawdopodobnie w XII wieku Szczecin uzyskał budowane fortyfikacje.

Książę Kazimierz V kontynuował rozbudowę warowni, którą w roku 1428 przerwało powstanie biedoty i rzemieślników. Za rządów Bogusława X powstał piękny pałac, uważany przez współczesnych za jeden z najbardziej eleganckich w tej części Europy. Książę Jan Fryderyk przebudował on zamek w stylu renesansowym.

W roku 1720 Szczecin znalazł się w granicach państwa pruskiego. W sierpniu 1944 roku naloty dywanowe na Szczecin spowodowały zniszczenie zamku w 60 procentach. Spłonęło wówczas wszystkie pięć skrzydeł wraz z całym wyposażeniem, wiele sklepień uległo zawaleniu. Po zakończeniu II Wojny Światowej rozpoczęto odbudowę całego zespołu w stylu renesansowym. Obecnie dawna książęca rezydencja służy jako placówka kulturalno-administracyjna.
Obecnie zamek książąt pomorskich jest centralnym ośrodkiem życia kulturalnego na Pomorzu Zachodnim. W skrzydłach południowym i północnym znajdują się dostępne do zwiedzania sale i komnaty, a także galerie wystaw artystycznych. W skrzydle wschodnim mieści się ekspozycja odnalezionych w 1946 sarkofagów m.in.: Bogusława XIV, Filipa II i Franciszka I. Można wspiąć się również na 60-metrową Wieżę Dzwonów z galerią widokową. Na zamku funkcjonuje Centrum Informacji Turystycznej.