Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

BOLKÓW

zamek BolkówZamek Bolków to największy średniowieczny zamek zbudowany rękami Piastów. Położony na wzgórzu, dzieli się na trzy zespoły: zamek górny, średni i dolny. Każda ma wysokie mury, baszty i budynki mieszkalne, częściowo w ruinie. Przez Bolków prowadzi szlak zamków piastowskich, a Zamek Bolków jest jednym z największych zamków na Dolnym Śląsku. Cechą charakterystyczną zamku jest 25 metrowa wieża. Jako jedyna budowla tego typu w Polsce posiada kształt klinowy. Budowę zamku rozpoczął w połowie XIII w. książę Bolesław II Łysy. Po jego śmierci budowę kontynuował jego syn Bolko I Wielki. W późniejszym okresie zamek był kilkakrotnie przebudowywany, a obecny kształt uzyskał dopiero w XVI w. Potężne mury zamku skutecznie broniły twierdzy podczas wojen husyckich.

Polecamy zwiedzanie zamku w towarzystwie przewodników, którzy zorganizują Wam wycieczke tak, abyście mogli poznać w całości historie tego miejsca i mogli zobaczyć wszystkie zgromadzone tu eksponaty. Poprowadzą Was przez Dziedziniec Wielki i Dziedziniec Główny. Tam znajduje się wejście do Wielkiej Wieży – baszty obronnej w kształcie klina, najstarszej części zamku. Za względu na swój kształt miała ona duże znaczenie podczas obrony. Jej ostrze skierowane było w stronę największego zagrożenia podczas oblężenia. Dzięki temu kule armatnie ześlizgiwały się po murze, nie wyrządzając poważniejszych szkód. Z baszty będziecie mogli podziwiać przepiękny widok na na Pogórze Bolkowskie, zamek w Świnach, znaczną część Sudetów Środkowych i na miasto, które było kiedyś objęte wraz zamkiem jednym murem obronnym. Obok wejścia do baszty znajduje się tzw. cysterna, w której gromadzono śnieg i wodę.

W budynku zwanym „Domem Niewiast” warto zobaczyć muzeum z eksponatami wyrobów rzemiosła, które używały nasze praprababki. Kolekcję mebli, broni z XVI–XVIII w. oraz tablicę genealogiczna Piastów świdnicko-jaworskich. Ciekawa jest wystawa „Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego”.

Zamek Bolków słynie także z atrakcyjnych, cyklicznych imprez. Co roku do zamku zjeżdżają bractwa rycerskie na duże i znane turnieje. Można na nich obejrzeć obozowiska rycerskie oraz pokaz władania mieczem, a także wziąć udział w festiwalu dawnych tańców. Turyści mają okazję zapoznać się z obyczajami rycerskimi oraz podziwiać stroje z epoki.

Znany w całej Europie Festiwal Castle Party gromadzi tysiące fanów gotyckiego rocka. Na początku września też jest tu tłocznie, ale spokojniej. Warto odwiedzić to miejsce, gdy do zamku zjeżdżają podróżnicy na Festiwal Trzy Żywioły. Opowiadają oni wyprawach, prezentują filmy i zdjęcia. Odbywaja się także tutaj dni średniowiecznej kultury śląsko-łużyckiej oraz inne imprezy.

Ponieważ podczas II Wojny Światowej zamek w Bolkowie był siedzibą administracji niemieckich tajnych fabryk zbrojeniowych otacza go legenda o skarbach III Rzeszy. Jest częstym celem badań poszukiwaczy tajemnic II wojny światowej.. Jedna z legend mówi nawet o ukrytym tunelu, w którym schowane miały zostać kosztowności zrabowane na Śląsku. Opowiedzą Wam o tym przewodnicy podczas Waszej wycieczki. Aura tajemniczości zamku zacheca turystów do odwiedzenia tego niezwykle malowniczego miejsca.