Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

FROMBORK

zamki i pałace FromborkNa wzgórzu nad Zalewem Wiślanym w XIV wieku biskupi warmińscy wznieśli warowny zespół katedralny. Zbudowany na planie nieregularnym jako gotycka katedra otoczona murem obwodowym z basztami. W XV i XVI w. umocniony został bastejami, wieżą bramną i przedbramiem. Obiekt zaliczany do zamków z uwagi na rozbudowany system obronny, mocniejszy niż niejeden zamek. Jest jednym z najwspanialszych zabytków gotyckiej architektury sakralnej w tej części Europy. Choć stolicę biskupstwa przeniesiono później do Lidzbarka Warmińskiego, to kapituła warmińska pozostała we Fromborku i była ważnym ośrodkiem religijnym, naukowym i politycznym. W katedrze spoczywają doczesne szczątki Mikołaja Kopernika.

Pośrodku okrągłego placyku u stóp Wzgórza Katedralnego powita Was pomnik Mikołaja Kopernika. Obecnie w pałacu biskupim znajduje się muzeum Zespół zachował się do dziś w pierwotnej postaci jeśli nie liczyć częściowej przebudowy z XIX wieku. Cała warowna katedra kapituły warmińskiej ze słynną Wieżą Kopernika warta jest zwiedzenia pod kierunkiem profesjonalnych przewodników. Zaprowadzą Was do Muzeum Mikołaja Kopernika i do planetarium w dzwonnicy Radziejowskich, 40 metrowa wieży, która powstała na starszej, solidnej bastei.

Typowym budynkiem zamkowym jest południowa okazała brama główna z dwiema basztami i mostem drewnianym, a jedną z ciekawostką jest możliwość zobaczenia wahadła Foucaulta. Przewodnicy zaprowadzą Was do najcenniejszego i najokazalszego zabytku jakim jest gotycka katedra, w której warto posłuchać koncertów organowych. Katedra zaliczana jest do najcenniejszych w tej części Europy, a same barokowe organy ufundowane przez biskupa Radziejowskiego, zaliczane do pierwszej piątki takich instrumentów w Polsce.
W Szpitalu św. Ducha mieści się Muzeum Medycyny. To tutaj Mikołaj Kopernik poświęcał się niegdyś praktyce lekarskiej.
Ukoronowaniem wycieczki po całym zespole jest wejście na taras widokowy, z którego roztacza się przepiękny widok na cały Frombork i Zalew Wiślany.

To właśnie we Fromborku Mikołaj Kopernik „ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce…” , a dziś turyści wstrzymując oddech, podziwiają rozmach i piekno gotyckiej katedry.