Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

GOLUB DOBRZYŃ

zamek Golub DobrzyńGolubski zamek należy do najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów zamków w Polsce. Gotycko-renesansowy zamek to nie tylko pięknie położony zabytek o bogatej historii, ale także miejsce, gdzie odbywa się wiele imprez i zabaw o historycznym klimacie. Budowla wznosi się na zielonej skarpie ponad historycznym miastem, a z przyzamkowej platformy widokowej można podziwiać okolice. Warto odwiedzić to miejsce, a powodem do tego jest przepiękny zamek i historia z nim związana. Początkowo znajdował się tu gród drewniany strzegący przeprawy przez rzekę Drwęcę, a w latach 1305-1311 był siedzibą komtura a póżniej starosty Ulryka Czerwonki. W roku 1611 Anna Wazówna siostra króla Zygmunta III Wazy otrzymała starostwo golubskie. Zamek stał się jej letnią rezydencją i przystąpiła do jego przebudowy w stylu renesansowym. Niestety nie oszczędziły go wojny szwedzkie, został zniszczony. Po II wojnie światowej odbudowano go i odrestaurowano w stylu renesansowym.

To tutaj odbyła się tu jedna z pierwszych w Polsce rekonstrukcji historycznych. Zainscenizowano turniej rycerski, który odbywa się tu od tego czasu co roku i jest barwnym widowiskiem przyciągającym masę turystów z kraju i zagranicy. Na terenie warowni działa także Muzeum Regionalne.

Najbardziej efektywne jest zwiedzanie Zamku Golubskiego pod kierunkiem profesjonalnych przewodników. Zaczną oni Waszą wycieczkę od tarasu widokowego mieszczącego się przy samym zamku wzniesionym na wysokim wzgórzu na prawym brzegu Drwęcy, skąd roztacza się przepiękny widok na rzekę i miasteczko.

Później zaprowadzą Was do samej warowni, gdzie przed wejściem do sal i komnat zostaniecie zaprowadzeni do lochów i tu możecie oglądnąć krótki film o historii Golubia-Dobrzynia.

Na trasie Waszej wycieczki obejrzycie salę gotycką na parterze z działem etnograficznym eksponującym przedmioty kultury ludowej z ziemi chełmińskiej, sławne końskie schody, którymi wjeżdżano konno bezpośrednio do komnat, wyposażonych w specjalne dźwigi do zdejmowania opancerzonego jeżdżca z jego rumaka. Warto zwiedzić kaplicę, która zachowała swój pierwotny gotycki charakter i gdzie obecnie wystawiono chorągwie, repliki lekkiej broni artyleryjskiej, średniowiecznych zbroi oraz mieczy oraz infirmerię z czasową wystawą obrazków z drewna o różnorodnej tematyce czy kapitularz z wystawą obrazów z cyklu „ Dzieje oręża polskiego”.

Przed zamkiem zobaczycie kopię słynnej armaty Kolubryny, wykonanej na potrzeby filmu „Potop”.

To tylko niektóre atrakcje, jakie miejscowi przewodnicy zaprezentują wszystkim turystom. Szczególną atrakcją dla zwiedzających są coroczne turnieje rycerskie, które są barwnym widowiskiem przyciągającym rzesze turystów. To właśnie dzięki tym imprezom nastąpiła w Polsce fascynacja średniowieczem i rozpoczął się żywiołowy rozwój bractw rycerskich.

Według dawnej legendy, być może ukarze nam się duch Anny Wazówny, białej damy, która często pojawia się na swoim zamku, pilnuje tutaj porządku, a czasem spełnia życzenia.

Poparty opowieściami przewodników zamek na pewno wart jest zobaczenia.