Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

GOŁUCHÓW

Zamek Gołuchów, nawiązujący formą do słynnych zamków nad Loarą to był dawną rezydencją królewskiego rodu Leszczyńskich. Zbudowany został w stylu neorenesansu francuskiego. Zawiera przede wszystkim cenne przedmioty sztuki europejskiej z różnych epok. Sam zamek z pięknym parkiem przyciągają rzesze turystów.

Izabella z Czartoryskich Działyńska założycielka muzeum była w pełni świadoma, jakie znaczenie naukowe i społeczne ma obiekt, które stworzyła w maju 1893 roku. Pragnęła, aby zbiory były publicznie dostępne.Zbiory były opracowywane i publikowane przez wybitnych specjalistów, głównie w języku francuskim. Z tego względu gołuchowskie muzeum stało się sławne w Europie.

Podążając za przewodnikiem poznacie niezwykłe i unikatowe kolekcje:eksponaty waz antycznych, zabytki kultur starożytnych oraz kabinet wykonane przez artystów włoskich w XVIIw. Malowidła włoskich malarzy renesansowych, a w sali muzealnej zaprojektowanej przez Maurycego Ouradou na wzór sali jadalnej zamku w Chaumont: kominek z XVIw. z płaskorzeźbami Madonny z Dzieciątkiem oraz wykonane w warsztacie H. van Asche w Brukseli XVII-wieczne gobeliny ilustrujące historię rozgrywającą się podczas II wojny punickiej.

Przewodnicy poprowadzą Was do Sali Polskiej: aby pokazać kopie portretów królewskich oraz portrety hetmanów i wojewodów i pochodzące ze zbiorów Czartoryskich, fotografie i dokumenty związane z przedwojennym muzeum.

Dużą atrakcją dla każdego turysty będzie wizyta w pokojach gotyckich gdzie umiejscowiono dzieła sztuki gotyckiej oraz zabytki reprezentujące dzieła artystów niemieckich i holenderskich.

W wielu pomieszczeniach zgromadzono imponujący zbiór mebli i drogocennych obrazów malarzy szkoły włoskiej i hiszpańskiej z XVI-XVIIIw, zbiór rękopisów i starodruków i portrety rodu Czartoryskich oraz zbiór dekoracyjnych waz chińskich i japońskich z XVIII i XIX stulecia. We wszystkich wnętrzach urzekają kunsztowne i bogato zdobione kominki.

W sali królewskiej zobaczycie wspaniałą kolekcją gobelinów i dekoracyjny strop kasetonowy z wizerunkami królów Polski. Przewodnicy pokażą Wam również piękny park i wystawę, która znajduje się w położonej nieopodal zamku dawnej oficynie, zwanej także pałacem Czartoryskich. Mieści się tam Muzeum Leśnictwa, w którym obok zwierząt obejrzeć można sztukę ludową, szkło artystyczne, nieco grafiki i malarstwa. Są też sale z ekspozycją dotyczącą historii gospodarki leśnej, z ciekawostką w postaci olbrzymiego plastra polskiej sekwoi, a także apartamenty księcia Witolda wzbogacone o stare fotografie, gobeliny i stroje z epoki. W pięknym parku rośnie wiele gatunków rzadkich drzew i krzewów.
Gołuchów swą sławę zawdzięcza nie tylko bogatym zbiorom muzealnym o światowej randze, ale przede wszystkim jednorodnością budynku i sposobem eksponowania w nim zbiorów, a słynie także z doskonałego osadzenia budowli w otaczającym ją krajobrazie.

Dodatkową atrakcja dla każdego turysty są odbywające się tutaj plenery malarskie, koncerty i przedstawienia teatralne.