Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

KSIĄŻ

Ksiaż zamekZamek Książ jest jednym z największych zamków w Polsce i Europie i jednocześnie największym zamkiem na Dolnym Śląsku. Zbudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego, na urwistym skalnym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m., otoczony głęboką kotliną porośniętą lasem. Zamek był kilkakrotnie przebudowywany. Największe zmiany poczynił Konrad Ernst Maksymilian von Hochberg, przekształcając średniowieczną siedzibę w barokową rezydencję.

W 1941 roku Książ został zajęty przez państwo niemieckie i stał się siedzibą paramilitarnej organizacji „Todt”. W tym czasie wnętrza zamkowe uległy znacznej dewastacji. Pod zamkiem i dziedzińcem przeprowadzono prace, w efekcie których na głębokości ok. 50 m zostały wykute potężne tunele

zamek KsiążPolecamy trasy turystyczne po zamku z przewodnikiem, która prowadzi przez salony barokowe: Salon Zielony, reprezentacyjną Salę Maksymiliana, Salon Biały, Salon Chiński, Salon Gier oraz Salon Barokowy, Hol Myśliwski, Kompleks Sali Balowej, Salę Konrada z Czarnym Dziedzińcem. Ostatnim punktem zwiedzania z przewodnikiem jest „Skałka Szczęścia”, skąd schodząc do Karczmy Rycerskiej można udać się bezpośrednio na tarasy.

Zwiedzicie także najstarsze pomieszczenia zamkowe, które zostały przebudowane podczas II wojny światowej w ramach realizowanego w zamku tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). Dla turystów udostępniona jest część tunelu o długości 96 m.

W programie wycieczki przewodnik zaproponuje Wam zwiedzanie tarasów zamkowych, a także zwiedzanie parku. W ramach trasy parkowej spacer pod Kaplicę Grobową Hochbergów, skąd przejdziecie na punkt widokowy, z którego podziwiać można zamek i Wąwóz Pełcznicy. Dodatkową atrakcją jest wejście na zamkową wieżę, skąd roztacza się piękna panorama na Sudety i okolicę.

książDodatkową atrakcją turystyczną jest zwiedzanie stajni zamkowych, powozowni i krytej ujeżdżalni- jednej z najpiękniejszych hal tego typu w Europie, zbudowanej w całości z drewna modrzewiowego bez użycia gwoździ. Oferta stajni zamkowych obejmuje także przejażdżki konne.
Przy okazji warto też wspomnieć o położonej po sąsiedzku i wartej zobaczenia Palmiarni Lubiechowskiej. Szklany gmach zajmuje powierzchnię 1900 metrów2, a rośnie w nim ponad 80 gatunków roślin z różnych szerokości geograficznych. Ciekawostką jest to, że ściany wewnętrzne palmiarni wyłożone są tufem wulkanicznym pochodzącym z wulkanu Etna.